Pleśniawki u dorosłych

Kategoria: Blog

Pleśniawki to zainfekowanie zewnętrznej części błony śluzowej jamy ustnej pasożytniczym grzybem Candida albicans. Występowanie tego schorzenia najczęściej kojarzymy z dziećmi, ale ta przykra dolegliwość może występować również u dorosłych. Głównym objawem infekcji jest biały nalot widoczny w jamie ustnej, na języku i podniebieniu. Przy dużym nasileniu zakażenia można również zaobserwować krwawienie podczas jedzenia twardych pokarmów.

Przyczyny

Najczęstsze przyczyny występowania pleśniawek to stany niskiej odporności, antybiotykoterapia, brak właściwego dbania o higienę, długotrwałe choroby przebiegające ze stanem podgorączkowym oraz schorzenia zapalne jelit lub noszenie niestabilnej bądź uszkodzonej protezy zębowej. Prawdopodobieństwo pojawienia się zakażenia wzrasta u osób mających niedobory witamin z grupy B, kwasu foliowego i żelaza, a także u diabetyków, gruźlików i osób chorujących na nowotwory.

Leczenie

Pleśniawki powinny być leczone od razu po wykryciu, aby zakażenie nie rozprzestrzeniło się wewnątrz organizmu – w krtani, przełyku czy oskrzelach. W aptekach dostępne bez recepty są żele i maści przeciwgrzybicze, ale najlepiej najpierw udać się na wizytę do lekarza, aby to on podjął decyzję dotyczącą najodpowiedniejszych metod leczenia i dawek stosowanych leków.

Oprócz smarowania pleśniawek preparatami leczniczymi i dezynfekującymi dodatkowo często zaleca się utrzymywanie wysokiego poziomu higieny jamy ustnej oraz higieny przygotowywania posiłków, częste dezynfekowanie szczoteczki do zębów, korzystanie z płynów antyseptycznych lub ziół do płukania ust, przyjmowanie dodatkowo witaminy C i prebiotyków. Poza tym istotne w czasie leczenia jest wyeliminowanie z diety produktów słodzonych, białego pieczywa, mąki, orzechów i serów.