Suchość jamy ustnej – kserostomia

Kategoria: Blog

Kserostomia to odczuwalna przez pacjenta suchość w jamie ustnej wywołana zmniejszeniem funkcji gruczołów ślinowych. Wyróżnia się również kserostomię rzekomą, która objawia się subiektywnym uczuciem suchości w ustach, ale przy prawidłowym wydzielaniu śliny przez ślinianki.

Przyczynami występowania kserostomii oprócz uszkodzenia gruczołów ślinowych może być przyjmowanie leków moczopędnych, obniżających ciśnienie krwi, neuroleptyków i wielu innych. Odczuwalna suchość w ustach jest nieraz również jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, awitaminoza, grzybica jamy ustnej czy schorzenia alergiczne.

H2: Skutki

Kserostomia jest nie tylko nieprzyjemną dolegliwością, ale niesie ze sobą również szereg negatywnych konsekwencji. Wśród nich można wymienić niekomfotowe uczucie pieczenia, trudności w połykaniu pokarmów, utrudnienia w mówieniu i zaburzenia odczuwania smaków. Zmniejszona ilość śliny w jamie ustnej to również mniej substancji, które chronią błonę śluzową jamy ustnej i zęby przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi, a więc chorzy cierpiący na suchość w ustach są bardziej podatni na próchnicę, kandydozę i owrzodzenia błony śluzowej.

Leczenie

Leczenie suchości w ustach warto rozpocząć od poznania jego przyczyn i ich wyeliminowania, jeśli to tylko możliwe. Dodatkowo stosowane są preparaty zwiększające wydzielanie śliny, a także zaleca się ssanie pastylek i żucie gumy bez cukru. Bardzo ważna jest również regularna higiena jamy ustnej, zębów oraz oczyszczanie języka, na którym gromadzi się bardzo dużo bakterii. Przy suchości w ustach bardzo pomocne są również płyny do płukania ust, które przywracają odpowiednie pH i zawierają fluor. Trzeba również pamiętać o regularnych przeglądach stomatologicznych, aby jak najszybciej wykrywać i leczyć wszelkie niepokojące zmiany chorobowe, jakie się pojawiają.