5 mitów dotyczących pielęgnacji zębów
Jeśli sądzisz, że o pielęgnacji zębów wiesz wszystko, sprawdź, czy znasz najpopularniejsze mity ich dotyczące i czy wiesz, że to właśnie…mity. Czyszczenie zębów jest niezwykle ważne dla zdrowia, wszak choroby zębów wpływają destrukcyjnie na cały organizm. Jak czyścić zęby i dbać o ich dobrą kondycję uczymy się już w przedszkolu. W czasie tej edukacji bombarduje nas mnóstwo informacji, a nie wszystkie z nich są prawdziwe.
Oto najpopularniejsze mity dotyczące higieny jamy ustnej:
- Zjedzenie jabłka przed snem zastępuje mycie zębów – w alternatywnej wersji, umycie zębów i zjedzenie potem jabłka nie jest szkodliwe. Nic bardziej mylnego. Jabłka, jak wszystkie inne owoce zawierają cukry, które są pożywką dla bakterii, znajdujących się w jamie ustnej. Zjedzenie jabłka przed snem to nakarmienie tych bakterii i pozwolenie im na rozwój próchnicy. Co więcej, owoce zawierają kwasy, które delikatnie rozmiękczają szkliwo, dlatego z myciem zębów po nich należy poczekać około 30 minut, aby nie działać dodatkowo destrukcyjnie na zęby.
- Pasty bez fluoru są zdrowsze – demonizowanie szkodliwości fluoru dla organizmu doprowadziło do powstania tego mitu. Owszem, fluor nie jest zdrowy w dużych ilościach, ale w dawkach, jakie zawierają pasty do zębów, jest nie tylko całkowicie bezpieczny, ale także konieczny dla ochrony zdrowia zębów. Fluor wzmacnia szkliwo, sprawiając, że zęby stają się bardzo odporne na działanie substancji, które są dla nich szkodliwe. Jest on bardzo ważnym elementem profilaktyki próchnicy zębów. Jego zawartość w pastach jest dostosowana do wieku, dlatego nawet małe dzieci powinny stosować pasty zawierające fluor, w ilości właściwej do wieku.
- Żucie gumy powoduje wypadanie plomb i jest szkodliwe – badania potwierdziły, że dzisiejsze wypełnienia nie ulegają zniszczeniu z powodu żucia gum. Co więcej, żucie bezcukrowych gum jest korzystne dla zębów, gdy nie mamy możliwości ich umycia, na przykład w ciągu dnia, po jedzeniu. Żucie gumy powoduje zwiększone wydzielanie się śliny, która jest czynnikiem chroniącym zęby przed próchnicą, gdyż wspomaga samooczyszczanie się jamy ustnej. Warto zatem żuć gumę w ciągu dnia, ale powinna to być guma nie zawierająca cukru.
- Mycie zębów przez dwie minuty jest wystarczające – ten mit wyrósł na błędnym interpretowaniu zaleceń dotyczących pielęgnacji zębów. Owszem, zęby należy myć minimalnie dwie minuty. I słowo „minimalnie” jest tu kluczowe. Tymczasem wiele osób sądzi, że jest to gwarancją sukcesu w higienie zębów. Zęby należy poza myciem, przynajmniej dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty, także regularnie nitkować oraz kontrolować ich stan w gabinetach stomatologicznych, gdzie lekarze dentyści są w stanie dostrzec nawet wczesne objawy pojawiającej się próchnicy i zapobiec im, zanim choroba rozprzestrzeni się na pozostałe zęby.
- Słone przekąski nie szkodzą zębom, bo nie zawierają cukru – niestety słone przekąski potrafią bardziej zaszkodzić zębom niż czekolada. Najpopularniejsza przekąska tego typu – chipsy, składa się niemal wyłącznie ze skrobi, która w jamie ustnej, w wyniku działaniu śliny zostaje rozłożona na cukry proste, które są szkodliwe dla zębów. Co więcej, wiele przekąsek takich jak chrupki czy właśnie chipsy ma strukturę, która pod wpływem wilgoci staje się kleista i przywiera do zębów, pozostając na nich przez wiele godzin, jeśli pozostaną nieumyte. Taka sytuacja jest doskonałą pożywką dla próchnicy.