Co to jest lapisowane zębów?
Lapisowanie zębów jest zabiegiem przeprowadzanym na popularnie zwanych „mleczakach” i ma na celu zapobiegnięcie ich przedwczesnemu wypadnięciu z powodu próchnicy. Warto zdać sobie sprawę, że od stanu zębów mlecznych i ich prawidłowego rozwoju zależy stan kości żuchwy oraz szczęki, dlatego jeśli na mleczkach Państwa pociechy zauważycie oznaki próchnicy nie czekajcie i od razu zgłoście się z nią do dentysty!
Kiedy przeprowadza się lapisowanie zębów?
Lapisowanie zębów przeprowadza się wówczas, gdy ząb mleczny został zaatakowany przez próchnicę w tak dużym stopniu, że dentysta nie będzie w stanie założyć na nim plomby. Azotan srebra, którym wówczas impregnuje się ząb, zabija bakterie, tym samym hamując dalszy rozwój próchnicy.
Jak często zęby mleczne trzeba lapisować?
Jeśli zęby mleczne Państwa pociechy zostały w znacznym stopniu objęte próchnicą, lapisowanie należy powtarzać co trzy tygodnie. Ponieważ sam zabieg jest bezbolesny, krótki i bezpieczny, w naszej klinice oferujemy także trzykrotne lapisowanie w ciągu jednej wizyty.
Przebieg leczenia mleczaków
Lapisowanie składa się z trzech etapów:
- oczyszczania zęba,
- nasączenia zęba,
- użycia kwasu porogalusowego.
Etap pierwszy polega na oczyszczeniu zęba z osadów oraz z resztek pokarmowych za pomocą wody utlenionej. Następnie ząb zostanie wypłukany, osuszony oraz zabezpieczony przed szkodliwym działaniem śliny. Etap pierwszy kończy dezynfekcja mleczaka specjalnym płynem. Po wykonaniu tych czynności stomatolog przechodzi do etapu drugiego, czyli właściwego etapu zabiegu lapisowania: nasączania zęba roztworem azotanu srebra. Etap ten trwa około 2-3 minuty. Aby dodatkowo wzmocnić odporność zęba na próchnicę, nasi dentyści pod koniec zabiegu posmarują ząb kwasem porogalusowym. W połączeniu z azotanem srebra stworzy on białczan srebra, chroniący go przed próchnicą.
Wbrew obiegowym opiniom, o zęby mleczne także należy dbać, zanim wypadną one z przyczyn naturalnych. Służy temu między innymi zabieg lapisowania.