Do czego mogą prowadzić braki w uzębieniu?
Wiele osób stoi przed koniecznością ekstrakcji zęba. Niekiedy jest to jedyna droga pozwalająca na rozwiązanie bolesnej dolegliwości. Usunięcie, któregoś z tylnych zębów nie budzi tak negatywnych emocji, jak ma to miejsce w przypadku przednich. Z tego też powodu pacjenci często bagatelizują ten problem. Utrata nawet jednego zęba może wiązać się z konsekwencjami.
Konsekwencje braku uzębienia
Dlaczego braki w uzębieniu mogą być niebezpieczne? Przede wszystkim ekstrakcja zęba powoduje, że w miejscu po nim pozostaje wolna przestrzeń. Przez nią pozostałe zęby ulegają przesunięciu, a to prowadzi do wad zgryzu. Przemieszczenie się zębów przyczynia się do ich wysuwania. Trzeba też dodać, że podczas utraty zęba z czasem zanika też kość, w której ten się znajdował. To z kolei sprawia, że policzki zaczynają się zapadać. W konsekwencji zmianie mogą ulec rysy twarzy.
Braki w uzębieniu to również narażenie pozostałych zębów na ścieranie, kruszenie i pękanie. Dzieje się tak przez to, że nacisk potrzebny do przeżucia pokarmu zostaje rozłożony na mniejszą liczbę zębów. Kolejną konsekwencją mogą być bóle szczęki, a także głowy. Jest to związane ze wspomnianym wcześniej przemieszczaniem się zębów. Skutkiem są też nieestetyczne szpary pomiędzy zębami.
Jak odzyskać piękny uśmiech?
Warto zminimalizować ryzyko utraty zębów, regularnie o nie dbając. Z pomocą przychodzi również stomatologia zachowawcza. Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, a co za tym idzie, usuwanie kamienia, próchnicy i wypełnianie ubytków w zębach pozwala na cieszenie się zdrowym uśmiechem. Stomatolog może doradzić założenie aparatu ortodontycznego, po to, by zęby znalazły się w odpowiednim położeniu. Niezawodna jest również protetyka. Dzięki jej możliwością pacjent ma wszczepiony implant, który w pełni zastępuje utracony ząb, co jest jednym z najlepszych rozwiązań. Dobrze także zdecydować się na protezę.