Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe u wielu pacjentów wywołuje niechęć i strach związane z wizją długiego i bolesnego ratowania zęba. Warto jednak podkreślić, że obecnie tego rodzaju zabiegi z reguły zajmują jedno lub dwa spotkania. Co więcej, stosowane przez dentystę znieczulenie pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych doznań na fotelu stomatologicznym. Kiedy takie leczenie może być koniecznością?
Na czym polega leczenie kanałowe?
Podczas leczenia kanałowego dentysta oczyszcza kanały zęba z miazgi, a następnie je odkaża, poszerza i wypełnia określonym materiałem. Tak jak zostało wspomniane, zanim specjalista przejdzie do otworzenia komory zęba, pacjentowi podaje się znieczulenie, dzięki czemu zabieg nie jest bolesny. Należy pamiętać, że w ten sposób możliwe jest uratowanie wielu zębów, które w innym przypadku zostałyby usunięte.
Wskazania do leczenia kanałowego
Decyzję, aby rozpocząć leczenie kanałowe, zawsze podejmuje stomatolog. Wśród najczęściej wymienianych wskazań do jego wprowadzenia są:
- zapalenie miazgi,
- zwichnięcia, a także złamania zębów,
- zakażenie miazgi przez bakterie tlenowe oraz jej martwica,
- zapalenie dotykające tkanek okołowierzchołkowych.
Niekiedy konieczne jest ponowne wprowadzenie leczenia endodontycznego po niewłaściwym jego wykonaniu. Warto pamiętać, aby od razu po zauważeniu niepokojących objawów udać się do stomatologa, który przeprowadzi niezbędne w danym momencie zabiegi. Niekiedy szybka reakcja pozwala na uniknięcie bardziej skomplikowanego leczenia oraz ograniczenie jego kosztów.
Warto jedynie pamiętać, że podobnie jak inne rodzaje leczenia, również w przypadku endodoncji mówi się też o przeciwwskazaniach. Do nich zaliczane są m.in. schorzenia dotykające serca, nerek oraz wątroby. Należy zawsze na początku wizyty poinformować o nich stomatologa.