Licówki jako remedium na ładny uśmiech
Czy zastanawiałeś się, dlaczego gwiazdy ekranu mają takie piękne białe uśmiechy? Pomimo regularnych wizyt u stomatologa twoje zęby nie wyglądają tak dobrze, jak u aktorów i piosenkarzy? Dbasz o higienę, używasz past wybielających i wciąż efekt nie jest zadowalający? Być może licówki rozwiążą wszystkie twoje problemy. Dowiedz się, na czym polega założenie ich i w jakich sytuacjach jest to wskazane.
Licówki to cienkie (zwykle poniżej 1 mm) płatki wykonane z porcelany lub kompozytu, które mocuje się za pomocą specjalnego kleju na odpowiednio przygotowanych zębach. Ich powierzchnia przypomina prawdziwe ludzkie szkliwo, zatem ząb po zabiegu wygląda bardzo naturalnie. Licówki przykleja się na zęby tylko od strony policzków i warg. Można je zakładać na jeden ząb lub na kilka. Często mocuje się je na wszystkie jedynki, dwójki i trójki, co zapewnia wyjątkowy piękny, jednolity efekt.
Przed zabiegiem konieczne jest wyleczenie i dokładne oczyszczenie powierzchni szkliwa. Na pierwszej wizycie związanej z zakładaniem licówek, stomatolog bada oczekiwania pacjenta, wykonuje zdjęcia zębów i wyciski modeli gipsowych. Następnie robione są woskowe modele, które pomagają ustalić właściwy kształt licówek, który musi być zaakceptowany przez pacjenta. Zęby zazwyczaj są delikatnie szlifowane, po czym zakłada się licówki tymczasowe. Dopiero gdy właściwe licówki są gotowe, przykleja się je ostatecznie do zębów.
Dla pacjenta licówki są praktycznie niezauważalne, nie przeszkadzają w codziennych czynnościach. Dzisiejsze technologie umożliwiają produkcję licówek z ultracienkiej, choć bardzo wytrzymałej ceramiki. Jej trwałość ocenia się na około 15 lat. Jest ona dostępna w różnych odcieniach, kolor jest odporny na odbarwienie oraz ubytki próchnicze.
Dla kogo licówki?
Licówki są szczególnie polecane przy trwałych i widocznych defektach, których nie można usunąć w żaden inny sposób. Jest to metoda z pogranicza dziedzin stomatologii estetycznej, protetyki i ortodoncji. Problemem, który rozwiązują licówki, może być szare zabarwienie martwego zęba. Jeśli jest to jedynka lub dwójka, taka wada jest bardzo widoczna. Inna sytuacja to uszczerbienie zdrowego zęba, które powstało na przykład w wyniku wypadku. Osoby niezadowolone ze swego uśmiechu często też narzekają na kształt swoich zębów (na przykład zęby stożkowe) oraz nielubiane diastemy, czyli szczeliny między zębami. Pomimo że zgryz jest prawidłowy, zęby mogą być krzywe, nierówne lub zbyt małe. Licówki pozwalają delikatnie skorygować ich wygląd bez naruszania naturalnej budowy.
Piękny uśmiech jest bardzo istotny dla osób zajmujących eksponowane stanowiska w swojej pracy zawodowej. Szczególnie ważny jest dla pracowników zajmujących się obsługą klienta lub prowadzeniem szkoleń i spotkań biznesowych. Biały uśmiech może dodać nam dodać pewności siebie, jeśli właśnie zaczynamy nową pracę. Na gruncie prywatnym licówki mogą pomóc nawet w wyzbyciu się nękających nas latami kompleksów.