Różnice między implantem a protezą zębową
Utrata części uzębienia nie jest przyjemnym doświadczeniem. Prowadzi do problemów z wymową, zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, nieprawidłowego zgryzu i diastem, nadmiernych przeciążeń pozostałych zębów i zmian w wyglądzie twarzy. Konsekwencje utraty zębów negatywnie wpływają na samoocenę i poczucie własnej wartości. Zęby najczęściej traci się w wyniku choroby lub wypadków, ale także niewłaściwej diety czy zaniedbań higienicznych. Stomatolodzy zalecą natychmiastowe odbudowywanie każdego ubytku. Rozwiązaniem tego problemu są najpopularniejsze protezy zębowe lub zaawansowane technologicznie implanty. Sprawdźmy, czym się różnią?
Protezy zębowe, czyli uzupełnienia ruchome
Protezy zębowe to najpopularniejsze rozwiązanie problemu ubytków w uzębieniu. Należą do uzupełnień ruchomych, czyli zdejmowanych. Protezy zębowe dzielą się na szkieletowe, osiadające i nakładkowe. Protezy szkieletowe konstruowane na metalowej konstrukcji. Natomiast protezy osiadające wykonywane są z akrylu i mogą być częściowe lub całkowite. Protezy akrylowe opierają się na dziąsłach i są rozwiązaniem najtańszym, jednak nie najwygodniejszym. Bardziej stabilne i komfortowe są protezy na szkielecie metalowym, które osadzane są na zdrowych zębach, co znacznie przyspiesza proces adaptacyjny. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem są protezy nakładkowe, stabilizowane na pozostałych korzeniach zębowych lub implantach. Do ich osadzenia wykorzystuje się specjalne zaczepy. Protezy nakładkowe mogą być zarówno ruchome, jak i stałe.
Protezy zębowe należy czyścić po każdym posiłku i zdejmować na noc, co może stanowić pewien dyskomfort dla użytkownika. Pamiętajmy, aby do pielęgnacji protez używać tylko dedykowanych środków czyszczących. Zaletą protez zębowych jest ich szeroka dostępność ze względu na niewygórowany koszt pieniężny. Należy mieć na uwadze, że protezę zębową należy wymieniać na nową średnio co 5 lat. Warto wiedzieć, że protezy zębowe są refundowane przez NFZ raz na pięć lat dla pacjentów, którym brakuje minimum 5 zębów.
Nowoczesne implanty stomatologiczne
Implanty stomatologiczne to stałe uzupełnienia protetyczne. Nowoczesna technologia implantologiczna wykorzystuje najnowsze zdobycze nauki i zapewnia pacjentom maksymalny poziom komfortu. Implant zbudowany jest z tytanowej lub cyrkonowej śruby, która wkręcana jest w kość szczęki lub żuchwy oraz korony. Śruba pełni funkcję sztucznego korzenia zębowego. Powłoka, która pokrywa śrubę umożliwia szybkie zrośnięcie się implantu z kością szczęki. Korony mogą być ceramiczno-metalowe lub pełnoceramiczne. Zabieg wszczepienia implantów trwa około godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Implanty imitują naturalne zęby, ale wiążą się z dość znacznym wydatkiem finansowym.
Implanty są trwałe i zapobiegają zanikowi kości, ponieważ przenoszą obciążenia na kości szczęki dokładnie tak samo, jak naturalne zęby.Wszczepienie implantu można wykonać – w przeciwieństwie do protezy zębowej – nawet w przypadku braku pojedynczego zęba. Niewątpliwą zaletą uzupełnień implantoprotetycznych jest brak konieczności szlifowania zębów naturalnych i naruszania ich struktury. W przypadku całkowitej utraty uzębienia możliwe jest wykorzystanie implantów do nałożenia protez całkowitych, czyli nakładkowych. Implanty pełnią wówczas funkcję sztucznych punktów zaczepienia dla protezy.