Skąd się bierze próchnica u dzieci
Próchnica to jedna z najpoważniejszych chorób, jakie mogą zaatakować zęby u dzieci. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, nieregularne mycie zębów i brak systematycznej opieki stomatologicznej sprawiają, że jest to jedna z najczęściej występujących chorób u najmłodszych pacjentów. Dodatkowo rodzice często bagatelizują problem uważając, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć.
W profilaktyce próchnicy kluczowe znaczenie mają regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog dla dzieci nie tylko skontroluje stan uzębienia, ale również pokaże, w jaki sposób prawidłowo myć zęby u dzieci, jakich past i szczoteczek używać.
Dlaczego próchnica atakuje zęby dzieci?
Istnieje wiele przyczyn rozwoju próchnicy. Bakterie przyczyniające się do tej choroby rozwijają się niezwykle szybko, więc niewiele trzeba, by z małego kłopotu rozwiną się całkiem spory problem.
- Niewłaściwa higiena zębów lub zupełny jej brak. To najczęstsza przyczyna próchnicy u dzieci. Dzieciaki nie przepadają za myciem zębów, jednak muszą w sobie wyrobić nawyk regularnego (przynajmniej 2 razy dziennie) szczotkowania. Rodzice powinni kontrolować nie tylko, czy dziecko myje zęby, ale również czy robi to prawidłowo. Jeśli mamy wątpliwości co do prawidłowego szczotkowania zębów, warto poprosić o wskazówki stomatologa przy najbliższej wizycie.
- Nieodpowiednia dieta. Sposób żywienia również może wpływać na rozwój próchnicy. Już maluchy karmione butelką mogą być narażone na choroby zębów, ponieważ mleko dla niemowląt jest bardzo bogate w cukry, które są doskonałą pożywką dla bytujących w jamie ustnej bakterii. Z kolei u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym do próchnicy przyczynia się dieta bogata w słodkie przekąski i kolorowe, gazowane napoje.
- Brak regularnych wizyt u dentysty. Niestety brak systematycznej opieki stomatologicznej przyczynia się do tego, że w jamie ustnej dzieci rozwija się wiele chorób, które ujawniają się dopiero w zaawansowanej fazie. Wizyty profilaktyczne są bardzo ważne. Leczenie próchnicy wcześnie wykrytej jest znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne.