W jakich przypadkach ekstrakcja zębów okazuje się konieczna?
Profilaktyka stomatologiczna oraz leczenie zachowawcze to najlepszy sposób, aby zęby jak najdłużej pozostały zdrowe. Nowoczesne metody leczenia stomatologicznego pozwalają na uratowanie nawet bardzo chorych zębów, ale w niektórych przypadkach chorego zęba nie da się już uratować leczeniem – konieczna jest jego ekstrakcja, czyli mówiąc inaczej – usunięcie lub wyrwanie. Kiedy ekstrakcja jest jedynym wyjściem dla pacjenta?
Brak możliwości leczenia kanałowego
Leczenie endodontyczne znane jako leczenie kanałowe to skuteczna metoda leczenia zębów dotkniętych zapaleniem miazgi lub zaawansowaną próchnicą. Leczenie kanałowe jest również wsparciem dla zwichniętych i złamanych zębów. Jednak w przypadku zaawansowanego stanu zapalnego i martwicy miazgi, leczenie kanałowe może nie przynieść rezultatu – wtedy stomatolog doradzi ekstrakcję zęba, czyli jego usunięcie z zębodołu. Nowoczesne leczenie stomatologiczne pozwala uratować przed usunięciem wiele zębów w zaawansowanym stanie chorobowym, jednak w niektórych sytuacjach ekstrakcja będzie dla pacjenta jedynym i bezpiecznym rozwiązaniem.
Zęby zatrzymane
Problem zęba zatrzymanego dotyczy najczęściej trzecich zębów trzonowych – ósemek, zwanych potocznie zębami mądrości. Ząb zatrzymany jest prawidłowo wykształcony, ale nie przebija się nad powierzchnię dziąsła. Oprócz bólu może powodować nieprawidłowy zgryz oraz negatywnie wpływać na ułożenie całego uzębienia. W takich przypadkach stomatolog po konsultacji może również zalecić ekstrakcję.
Stany zapalne i urazy zęba
Ostry stan zapalny, który uniemożliwia leczenie i odbudowę zęba, a także urazy mechaniczne, które spowodowały uszkodzenie korony zębów to również wskazania do ekstrakcji. Przy każdej nieprawidłowości – bólu lub ruchomości zęba należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, który podejmie leczenie. Im dłuższy czas bez leczenia, tym mniejsza szansa na uratowanie zęba przed usunięciem.